Blog HEMEN ARA

Blog

Sauna'nın Vucüdunuza 8 Faydası

Sauna'nın faydalarının çok olduğu bilinmesine karşın, biz okunması kolay olsun diye bunu 8 maddede özetleyelim dedik.

Detaylı Bilgi

Sauna; Orta Asya steplerin de başlayıp, Rusya üzerinden de,  İskandinav ülkelerine ulaşmış; Finlandiya kültürüne de derinine nüfuz etmiştir. İlk halk saunası, 1936 Berlin olimpiyatlarında, Finli sporcuların ihtiyaçlarına binaen; olimpiyat köyüne, acil olarak inşa edilmiştir. Diğer ülkelerden gelen sporcuların, bu vesileyle tanıştıkları sauna, Berlin olimpiyatlardan sonra, dünya üzerinde yayılım göstermesinde büyük rol oynamıştır.

Detaylı Bilgi

Bir gün ermişlerden birine sormuşlar: "Sevginin sözünü edenler ile sevgiyi gerçekten yaşayanlar arasında ne fark vardır."

"Bakın göstereyim" demiş ermiş.

Bir sofra hazırlamış. Bu sofraya sevgiyi dilinden düşürmeyen; ama dilden gönüle indirmeyen kişileri çağırmışlar. Hepsi yerlerine oturmuşlar. Derken, sıcak çorbalar ve arkasından da "derviş kaşığı" denilen bir metre boyunda kaşıklar gelmiş.

Detaylı Bilgi

Kahvenin cilde faydaları, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre de, bir nevi tescil edilmiştir. Güneş ışığına fazla maruziyetten ortaya çıkan, erken yaşlanma karşıtı olduğu da ortaya çıkarıldı. İnsanların genelinde, hep bir yaşlanma korkusu vardır; bu onlar için de iyi bir haber aslında.

Kahve'nin cilde diğer faydalarına geçmeden önce, cildimizin yapısıyla alakalı bir şeyler söylemek gerekir diye düşünüyorum.

 

Detaylı Bilgi

En Değerli İnsan

 

İki komşu ülkenin hükümdarları birbirleriyle savaşmazlar, ama her fırsatta birbirlerini rahatsız ederlerdi. Doğum günlerinde, bayramlar da birbirleriyle ilginç armağanlar göndererek hediyeleşirlerdi. Böylece birbirlerine zekâ üstünlüğü gösterisi yapma gayreti içerisinde oluyorlardı.

 

Hükümdarlardan biri, günün birinde ülkesinin en önemli heykeltıraşını huzuruna çağırdı. İstediği, birer karış yüksekliğinde, altından, birbirinin tıpatıp aynısı üç insan heykeli yapmasıydı. Aralarında bir fark olacak; ama bu farkı sadece ikisi bilecekti. Heykeller hazırlandı ve doğum gününde komşu ülke hükümdarlarına gönderildi. Heykellerin yanına bir de mektup konmuştu.

Detaylı Bilgi

Anti Stres Masajı; vücutta bulunan, kas, doku, sinirlerin, belli noktalara; yavaş, ritmik hareketlerle, yukarıdan aşağıya, (boyundan, ayak tabanına kadar)avuç içi ve parmaklarla dokunarak, gevşetip rahatlaması esasına dayanır. Anti stres masajında; vücuda bütüncül şekilde yaklaşıldığından, uygulanırken, bedende, anında bir rahatlama hissedilir.

 

Anti stres masajı, dünya da, “shiatsu” ismiyle anılıp, Japonya topraklarında doğmuştur. Sadece Japonya’da değil; ülkemiz dahil olmak üzere, dünya da son zamanlarda büyük ilgi görmektedir.

 

Detaylı Bilgi

Derin Doku Masajı Nedir?

Derin doku masajı; masajın diğer türlerine göre, yüzlerce yıldır, dünyada, çeşitli kültürlerde, fiziksel rahatsızlık, psikolojik sıkıntılar ve stres gibi etkenleri atmak, hatta ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar da, masaj, diğer yöntemlere eklemlenerek; artrit, kronik ağrılar vb. rahatsızlıklarda da, sonuç almakta yardımcı olduğunu ortaya koyulmuştur.

Detaylı Bilgi

Tuz ve Su

Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli her şeyden şikayet etmesinden bıkmıştı. Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Hayatında ki her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, küçük bir testi suya atıp içmesini söyledi. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı. “Tadı nasıl?” diye soran yaşlı adama öfkeyle “Çok tuzlu” diye cevap verdi.

Usta kıkırdayarak çırağını kolundan tuttu ve dışarı çıkardı. Sessizce az ilerdeki gölün kıyısına götürdü ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp içmesini söyledi. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken aynı soruyu sordu: “Tadı nasıl?” “Ferahlatıcı” diye cevap verdi, genç çırak. “Tuzun tadını aldın mı?” diye sordu yaşlı adam, “Hayır!” diye cevapladı çırağı. Bunun üzerine yaşlı adam, suyun yanına diz çökmüş olan çırağının yanına oturdu ve şöyle dedi:

Detaylı Bilgi

Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. 

Hz. Mevlana

Detaylı Bilgi

İsveç masajı nedir?

Masaj değince herhalde aklınıza ilk gelen şehirlerden biri İsveç olmaz. Ama İsveç masajı son zamanlarda da bayağı popülerliğini koruyor ve ister istemez de ayrıntıları merak ediliyor. Buzlarla kaplı otelleriyle ve soğuğuyla nam salmış bir ülkenin, daha çok sıcak ülkelerin sektörü olabilecek bir türünün, nasıl uygulandığını kısaca sizlere anlatmaya çalışalım.

Detaylı Bilgi