Masajlar HEMEN ARA

Masajlar

Vücudun belli bölgelerine belli bazı hareketlerle uygulanan masaj türlerine genel olarak verilen isim klasik masajismidir. Bu masaj türünde hareketlerin uygulanmasının temel amacı kan dolaşımını harekete geçirerek vücut direncini arttırmak ve buna bağlı olarak vücutta meydana gelen ağrılardan kurtulmaktır. Ayaktan veya sırttan başlanılabilen bu masaj, belden organizmanın dokunun yüzeyine doğru, omuzlara doğru yapılır yani, aşağıdan yukarıya doğru çıkılarak yapılan bir masajdır. Sadece belli bölgelere değil vücudun bütün bölümlerine uygulanabilen bu masaj, SPA merkezlerinde ve masaj merkezlerinde uygulanabilen bir tekniktir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu alanda uzman olan kişilerden yardım almaktır. Yanlış bir hareket sonucunda masaj uygulanan kişide ağır hasarlar meydana gelebilir.

Detaylı Bilgi

Hareketin yavaş ve ritmik bir şekilde gerçekleştirildiği bu masaj tipinin kişiler üzerinde kas gevşetici özelliği vardır. Anti-Stress masajı yüz, baş, boyun, sırt ve ayak tabanını kapsar. Vücutta oluşabilecek gerilimleri anında giderir.

İnsanların vücutlarında akupunktur noktaları bulunmaktadır. Anti-Stress masajı, bu akupunktur bölgelerine etki eder. Bu sebeple uykusuzluk problemi, stres ve şiddetli adele ağrıları üzerinde oldukça etkilidir.

Detaylı Bilgi

İsveç masajı, zihinsel ve fiziksel sağlığı düzenlemek üzere kasların yüzündeki katlarına etki eder. Öflöraj Isveç masajından en çok kullanılan sıvazlama tekniğidir. Tek ya da iki elin avuç içini kullanıp vücudun konturlarını izleyerek kalbe doğru özgürce akan ya da kazan harekettir. Bu harekette masajın ilk aşamasına başlamak için yağ uygulanır.

Kan dolaşımını arttırmak, zihinsel ve fiziksel rahatlık sağlamak, stres ve kas gerilimini azaltmak ve eklem hareket açıklığını geliştirmek İsveç masajının yararları arasında yer alamaktadır.

Detaylı Bilgi

Relax Masaj, gun içerisinde maruz kaldığınız gergin ortamlar ve olumsuzluklardan uzaklaşmanız için tercih edebileceğiniz, sakin ve ritmik hareketlerle yapılan bir masaj türüdür.

Bu masaj, kaslardaki sıkıştırmaları ve gerginliği gidererek buna bağlı olan kas ağrılarını ortadan kaldırır. Bu sayede kaslarımız daha güçlü ve dirençli hale gelir. Kaslardaki gevşemenin yanı sıra dolaşım sistemine, zihin rahatlamasına, kas dolaşımının düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Detaylı Bilgi

Bölgesel olarak uygulanan masaj teknikleriyle, sorunlu olan bölgelere müdahale edilir. Düzenli olarak yaptırıldığında, vücut dengeye girer ve sorunlu bölgelerdeki şikayetler yok olur.

Avuç ici, yumruklar ve parmaklar bu masaj türünde etkili bir şekilde kullanılı. Vücudun farklı noktalarında, hepsi birden kullanılabileceği gibi ayrı ayrı da kullanılabilir. Lokal masaj tekniklerinde, kas ve basınç noktalarındanın manipüle edilmesi amaçlanır. Bu masaj türü, fizik tedavi uygulamalarında da sıklıkla kullanılır.

Detaylı Bilgi

Spor masajı, sporcuyu rahatlatmak, performansını artırmak ve sakatlanmasını önlemek için yapılır. Sporcunun vücudu bu masajla atletik faaliyetler için hazır hale getirilir. Spor masajının üç temel biçimi mevcuttur; aktivite öncesi masaj, aktivite sonrası masaj ve bakım masajı.

Spor masajının her türü farklı masaj tekniklerini kullanır. Öfrelaj, avuç veya baş parmaklarla uygulanabilen hafif bir vurma şeklidir. Basınç ve hız kasa ve istenilen etkiye göre değişir. Öfleraj kasa kan akışını arttırır. Petrisaj, iki elin de kası tutup sıkıştırmasına dayanan iki elle yapılan bir yoğurma türüdür. Bu teknik gerilmiş kas demetlerini gevşetir. Kasa yapılan vuruşlar ve darbeler olan perküsif vuruşlar çoğunlukla küçük parmaklarla uygulanır. Kaslara biçim vermek için yapılır. Kupalama terapisi ellerin kupa şekline getirilip kaslara vurulmasını içerir. Deriyi uyarır ve kasların uyuşmasına yardım ederek büzülmesini sağlar.

Spor masajında, nane, karanfil, okaliptüs özlü doğal zeytin yağı kullanılır.

Detaylı Bilgi

Köklerini Hindistan ve Çin uygarlıklarında görebileceğimiz çok eskiye dayanan bir tedavi yöntemidir. Aroma masajında, klasik masaj yöntemleri bitki özlerinden elde edilmiş karışımlardan hazırlanan masaj yağları ile uygulanmaktadır. Bu yağlarla yapılan masaj, deri yüzeyini ısıtılarak zayıf dolaşım bozukluklarına ve kas, eklem ağrılarına faydalı olur. Bunların yanı sıra, dinlendirici, rahatlatıcı ve zindeleştirici bir etkisi vardır.

Detaylı Bilgi

Isıtılmış veya soğutulmuş volkanik taşlarla özel bir teknik kullanılarak uygulanan bir masaj tekniğidir.

Bu masajda, vücudun belli noktalarına taşlar yerleştirilir. Isıtılmış taşlar bedenin derinlerinde hissedilir. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini (Termoterapi) sağlar. Taşların enerjisi masaj uygulanan kişiye fiziksel bir rahatlamanın yanı sıra duygusal ve zihinsel açıdan da sakinlik, huzur ve arınmışlık hissi verir. Düzenli olarak uygulandığında, kronikleşen fiziksel sıkıntılar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Detaylı Bilgi

Temel yapısını Hint yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu Thai Tatami masajında çoğunlukla bası ve germe hareketleri yapılmaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yapılan bu masaj, ruhsal ve bedensel sağlığı olumlu yönde etkilemektedir ve özellikle kronik sırt, bel ve boyun ağrısı olan kişiler için tavsiye edilmektedir.

Teknik olarak; vücuttaki enerji akış dengesini sağlamak için enerji kanalları üzerinde bulunan noktalara pres ve eklem esnekliği ve hareketliliği sağlamak için pasif yoga hareketlerini kapsamaktadır.

Detaylı Bilgi

Uzakdoğu ve klasik İsveç Masaj tekniklerinin birleşiminden oluşan dinlendiri özel bir masajdır.

Mix masajda badem yağı kullanılır.

Detaylı Bilgi

Manuel masajda uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonskiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas doksunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel masajda ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Ağrı ve gerginlik azalırken hareket yeteceği büyük ölçüde artar.

Detaylı Bilgi

Bu masaj manüplasyonların temposunun düşük ancak hareketleri şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Vücuttan toksin atmada çok etkin bir tür olup özellikle sert masajdan boşlanan hişilerin tercih ettiği bir masajdır. Masaj sırasında sert bası uygulanan kaslar üzerinde durulacak vücudun dengesi sağlanmaya çalışılır.

Detaylı Bilgi

Dolaşım ya da beslenme bozuklukları veya genetik sebeplerle oluşan selülite hafifletmek için yapılan masajdır. Selülit oluşumunun başlıca nedeni dolaşım bozukluğudur. Selülit masajı, deri altı kan dolaşımını iyileştirerek damarların çapının daraltılması ve kanın bacaklardan düzenli olarak akmasını sağlar.

Selülit tedavisinde, dolaşım masajı ve lenfatik drenaj masajı olmak üzere uygulanan iki yöntem vardır. Dolaşım masajları direkt olarak lenf ve kan dolaşımı için kullanılır.

Detaylı Bilgi

Tarihi kökeni 2000 yıl öncesinse dayanan ve geleneksel Tayland tıbbının 4 branşından biri olan Taylan masajı, hem bedensel hem de ruhsal açıdan insanları rahatlatmayı amaçlayan bir doğu kültürü masaj terapisidir. Masaj, vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulamalarından oluşur. Tayland masajı en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır.

Bu masajda, uygulayıcı vücut ağırlıklarını kullanarak sert bir zemin üzerinde terapiyi uygular. Tayland masajı uygulanan kişinin giysilerini çıkarması gerekmez ve çoğu zaman yağ gibi ek ürünler kullanılmaz.

Vücudun enerji akışını düzenlemeyi amaç edinen Tayland masajı vücudun esnekliğini ve hareket kapasitesini arttırır. Sinir sistemini çalıştırırken kaslarda gevşeme ve rahatlamayı sağlar. Vücut duruşunu düzenler. Romatizmal hastalıkları, eklem şişliklerini azaltır.

Detaylı Bilgi

Ayaklarda vücudun her bölgesine sinyal gönderen noktalar bulunmaktadır. Refloxoloji masajı uygulamasında öncelikle ayaklara basınç uygulanarak hastanın verdiği tepkiler ölçülü. Bu sayede hastanın ayaklarındaki sorunlu bölgeler tespit edilir ve nasıl bir masaj uygulanması gerektiği belirlenir.

İyi bir reflexoloji ayak masajı, baş ağrısı, uykusuzluk, kronik yorgunluk, baş dönmesi gibi pek çok semptomun hafifletilmesin yardımcı olmanın yanı sıra karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi birçok iç hastalığın altında yatan nedeni tedavi etmeye de yardımcı olur. Yüksek tansiyon da refleksoloji masajı ile tedavi edilen sorunların başında gelir.

Detaylı Bilgi

Profesyonel 2 terapist tarafından senkronize halde uygulanan, 4 el masajı olarak da bilinen bir masaj tekniğidir. Masajın amacı ise iki farklı enerjiyi aynı anda vücuda vermek ve vücutta var olan negatif enerjiyi pozitif enerjiye döndürmektedir. Baş bölgesinden ayak parmaklarına kadar vücudum tüm bölgesi sultan masaj uygulamasının kapsamına girmektedir.

Detaylı Bilgi

Bali Patra Putli masajı kan dolaşımını arttırarak kaslardaki ve eklemlerdeki ağrıları azaltan derin doku, akupresur, refleksoloji, aromaterapi ve esnetme hareketlerinin karışımından oluşan bütünsel bir tekniktir.

Uygulanmasında bitki özlü yağlar, bölgeye özgü kurutulmuş bitkiler, volkanik taşlar ve taze meyveler kullanılmaktadır. En çok kullanılan bitkiler ise lavanta, çam, ananas ve hindistan cevizidir.

Bali Patra Putli masajındaki en önemli husus içi özel bitki ve otlarla doldurulmuş olan küçük tobaların ısıtılarak içeriğindeki özlerin doğal yağlar yardımı ile cilt yoluyla ağrıyan ve huzursuz bölgelere bası yöntemi ile uygulanıp çok ciddi olumlu olumlu sonuçlar elde etmesidir.

Detaylı Bilgi

Bali masajı, vücudun tamamında, fazla baskı uygulamadan, hafif ve dairesel hareketlerle uygulanan bir masaj türüdür. Özellikle stresten uzaklaşmak için masaj yaptırmak isteyen ve hassas vücutlu bireyler için idealdir.

Detaylı Bilgi

Çocuklara parmak ve avuç içleri ile yapılan Shiatsu masaj yöntemi uygulanmaktadır. Bu masaj ile çocuklardaki uyku problemleri, kabızlık, hazımsızlık, hırçınlık, sinirlilik, stres, depresyon, bağ ağrısı ve migren gibi şikayetler giderilebilir.

Bu masajda üzüm çekirdeği yağı kullanılır.

Detaylı Bilgi